null

Warszawskie dotacje na ochronę środowiska

Drukuj otwiera się w nowej karcie

23 października ruszyły nowe dotacje na ochronę środowiska, w tym na: likwidację kopciuchów, odnawialne źródła energii, podłączenie budynków do sieci kanalizacyjnej, usuwanie i unieszkodliwianie azbestu oraz na budowę urządzeń zatrzymujących wodę opadową i roztopową. Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się na stronie: http://zielona.um.warszawa.pl/dotacje-dla-mieszka-c-w-na-inwestycje-ekologiczne
Weź dotację, zlikwiduj kopciucha!
Usunięcie z Warszawy pieców na paliwo stałe i olej opałowy to ważny element walki ze smogiem. Główne założenie nowego programu dotacyjnego to likwidacja wszystkich tzw. „kopciuchów” w jak najkrótszym czasie. Miasto przeznaczyło na ten cel 300 mln. zł oraz stworzyło korzystne i przyjazne zasady udzielania dotacji. Od 12 do 200 tyś zł - tyle obecnie wynosi dofinansowanie na wymianę starego pieca. Warto zrobić to teraz, gdy można zaoszczędzić nawet 100% kosztów tej inwestycji. Tym bardziej, że zgodnie z prawem do końca 2022 r. i tak trzeba wymienić „kopciucha”. Najbardziej atrakcyjna dotacja przewidziana jest na 2019 i 2020 r. Liczy się data wpływu wniosku do Urzędu m.st. Warszawy – osoby które złożą wniosek o dotację do końca 2020 r. będą mogły liczyć nawet na 100% zwrotu środków za przedsięwzięcie. Później, w 2021 r. kwota będzie zmniejszona do 90% kosztów inwestycji, a w roku 2022 – do 70%.
Dotację można otrzymać na wymianę „kopciuchów” na nowe piece gazowe, przyłączenie nieruchomości do sieci ciepłowniczej, instalację pompy ciepła lub ogrzewanie elektryczne. Dodatkowo nowo montowane urządzenia grzewcze można połączyć z odnawialnymi źródłami energii, tj. kolektorami słonecznymi, instalacjami fotowoltaicznymi czy turbinami wiatrowymi. To rozwiązanie jest oszczędnością i sposobem na korzystanie z przyjaznych środowisku zasobów natury – słońca i wiatru.

Wnioski na likwidację „kopciucha” przyjmowane będą przez cały rok - od 23 października 2019 r. do 31 grudnia 2022 r. Można je składać w dowolnym urzędzie dzielnicy m.st. Warszawy lub w Biurze Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej, pl. Bankowy 2, piętro VII.
Szczegółowe informacje o dotacjach na modernizację kotłowni znajdują się na stronie: https://bip.warszawa.pl/Menu_podmiotowe/biura_urzedu/PK/kot%C5%82ownie.htm