null

Strażak, policjant, ratownik medyczny – przedszkolaki poznają zawody

Drukuj otwiera się w nowej karcie

We wrześniu i październiku w rembertowskich przedszkolach odbyły się spotkania zainicjonowane przez delegaturę Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w dzielnicy Rembertów w ramach prowadzonej profilaktyki bezpieczeństwa, w czasie których dzieci poznawały tajniki zawodów policjanta, strażaka, ratownika medycznego.

W dniu 29 września br. w Przedszkolu nr 160 przy ul. Niepołomickiej 26 wizytę złożyli policjanci z Komisariatu Policji Warszawa Rembertów, Wydziału Wywiadowczo-Patrolowego Komendy Stołecznej Policji oraz strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 13.Przedszkolaki z zaciekawieniem wysłuchały informacji i ciekawostek przekazanych przez funkcjonariuszy służb mundurowych związanych z ich pracą zawodową. Następnie zaprezentowano dzieciom pokaz wyszkolenia psów policyjnych oraz zaproszono do wykonania własnych pamiątkowych odcisków palców. Przedstawiciele straży pożarnej zaprezentowali m.in. ubranie specjalne i sprzęt ochrony dróg oddechowych. Dzieci aktywnie uczestniczyły w spotkaniu i uważnie słuchały o niebezpiecznej pracy strażaka oraz chętnie odpowiadały na zadawane pytania.

Natomiast 4 października 2021 r., przedstawiciele służb mundurowych, które niosą pomoc w niebezpiecznych sytuacjach odwiedzili Przedszkole nr 158 przy ul. Dwóch Mieczy 34/36. W trakcie spotkania, przedstawiciele trzech służb przybliżyli dzieciom, na czym polega ich praca oraz jakim sprzętem się posługują. Cenną wskazówką była informacja, jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych osób oraz w jaki sposób przewidywać i unikać zagrożeń podczas wspólnych zabaw z rówieśnikami. Dzieci utrwaliły sobie numery alarmowe i dowiedziały się w jakich okolicznościach można ich używać.

Największą atrakcję był jednak pokaz wyposażenia i możliwość zwiedzania pojazdów służbowych od środka. Strażacy pokazali dzieciom sprzęt i wyposażenie specjalistycznego wozu. Dzieci miały możliwość z bliska podziwiać oprzyrządowanie jakim dysponują strażacy podczas swojej ciężkiej i odpowiedzialnej pracy. Przedszkolaki mogły wejść do wozu i przez chwilę poczuć się jak strażacy podczas akcji przeciwpożarowej, mogły również przymierzyć specjalistyczny i jakże ciężki strój, w którym strażacy gaszą pożary.  Nie mniej ciekawie wyglądało również zwiedzania karetki pogotowia i radiowozu policyjnego. Uwieńczeniem spotkania był pokaz gaszenia z użyciem węży strażackich oraz pokaz tęczy wodnej. Spotkanie zakończyło się pamiątkowym zdjęciem i wręczeniem podziękowań. Na zakończenie obu spotkań dzieci otrzymały ufundowane przez Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego gadżety i materiały edukacyjne, a także słodkie upominki.

17 września br. w ramach profilaktyki bezpieczeństwa najmłodszych z wizytą w Przedszkolu nr 243 przy ul. Kordiana 7/11 pojawili się Policjanci z Komisariatu Policji Warszawa Rembertów oraz Wydziału Wywiadowczo-Patrolowego Komendy Stołecznej Policji. Opowiedzieli o tajnikach zawodu policjanta, pokazali pracę psów policyjnych oraz wyjaśnili, jak zebrać ślady odcisków palców na miejscu zdarzenia za pomocą zestawów daktyloskopijnych. Na pamiątkę tego spotkania dzieci otrzymały zestawy gadżetów i materiałów edukacyjnych.

 

 

 

 

Zobacz galerię (6 zdjęć)