null

Start akcji "Świeć blaskiem z odblaskiem"

Drukuj otwiera się w nowej karcie
02.12.2019 10:00 - 02.12.2019 18:00

Od 2 do 6 grudnia będzie można zerwać sobie odblask z miejskiej choinki. W wielu miejscach stolicy, w tym przed Urzędem Dzielnicy Rembertów, staną świąteczne drzewka, udekorowane odblaskowymi paskami, brelokami i zawieszkami. To już czwarty rok akcji Straży Miejskiej i Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie przy współpracy warszawskich dzielnic.

Akcja „Świeć blaskiem z odblaskiem” ma charakter informacyjno-profilaktyczny. Jej celem jest zmniejszenie liczby wypadków z udziałem pieszych, poprzez uświadamianie i zapobieganie problemowi ich słabej widoczności. Pieszy jest najmniej chronionym uczestnikiem ruchu drogowego. Często udział w takim wypadku kończy się dla niego tragicznie.
Sytuację znacznie poprawia stosowanie znanej zasady: „patrz i daj się zobaczyć”. Po zmroku, nieposiadająca elementów odblaskowych osoba jest widoczna z 20-30 metrów. Zastosowanie odblasków zwiększa ten dystans ponad pięciokrotnie: do 130-150 metrów. Taka odległość często wystarczy, by kierowca zdążył zareagować.
Organizatorami przedsięwzięcia są Straż Miejska m.st. Warszawy oraz Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Warszawie.

Zachęcamy do pobierania odblasków z naszej choinki!