null

Raport o stanie bezpieczeństwa drogowego w Warszawie

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Statystyki z wypadków ruchu drogowego z lat 2016 do 2020 we wszystkich dzielnicach Warszawy pokazanych na niebieskiej mapce stolicy

Zaczęły się wakacje, a wraz z nimi podróże. W ubiegłym okresie wakacyjnym udział wypadków drogowych, których przyczyną było niedostosowanie prędkości do warunków ruchu powiększył się. Nadmierna prędkość była najczęstszą przyczyną wypadków śmiertelnych.

Wiosną i jesienią 2020 roku, stołeczne ulice były na tyle luźne, że ruch odbywał się płynnie nawet w godzinach szczytu. To przełożyło się na statystyki w raporcie o stanie bezpieczeństwa drogowego w Warszawie – wypadków było znacznie mniej, jednak zginęło w nich więcej osób niż w 2019 r. Prawie wszystkie zbiorcze dane dotyczące wypadków były w 2020 r. znacznie niższe niż w latach poprzednich. Są one odzwierciedleniem mniejszego ruchu na ulicach, które szczególnie wiosną i jesienią pustoszały ze względu na przejście przez znaczną część osób na zdalny tryb pracy, spowodowany rozwojem pandemii.

W zeszłym roku na stołecznych drogach zarejestrowano 641 wypadków. To o 29 proc. mniej niż w roku 2019. Biorąc pod uwagę dzielnice, najwięcej, bo aż 108 wypadków wydarzyło się w Śródmieściu, a w Rembertowie 14, co w porównaniu do roku 2019, jest ilością prawie 2 razy mniejszą.

Po więcej szczegółowych danych z raportu wypadków drogowych za rok 2020, zapraszamy na stronę Zarządu Dróg Miejskich (ZDM):  https://zdm.waw.pl/aktualnosci/mniej-wypadkow-ale-grozniejsze-w-skutkach-prezentujemy-raport-brd-za-2020-rok/

Podobnie jak w ubiegłych latach, każdego dnia, przez okres wakacji, na stronie policja.pl, w mediach społecznościowych oraz na stronach administrowanych przez jednostki Policji, prezentowana jest mapa Polski z liczbą wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym wraz z informacją o zdarzeniu (tj. lokalizacja zdarzenia, ogólna informacja dot. liczby ofiar, rodzaju uczestnika ruchu drogowego oraz rodzaju zdarzenia) z ostatniej doby oraz od początku wakacji.

Bieżąca aktualizacja mapy, w tym wizualizacja, ma na celu zwrócenie uwagi na skalę tragedii do jakich dochodzi na polskich drogach i skłonić do refleksji użytkowników dróg: https://www.policja.pl/pol/mapa-wypadkow-drogowych/527,Policyjna-mapa-wypadkow-drogowych-ze-skutkiem-smiertelnym-Wakacje-2021.html  

Należy mieć na uwadze, że za każdym punktem zaznaczonym na tej mapie, kryje się ludzka tragedia. Każde, nawet z pozoru błahe zignorowanie przepisów, brawura, zlekceważenie senności czy zmęczenia mogą być przyczyną tragedii na drodze.

Załączniki: