null

Kompostowanie odpadów organicznych

Drukuj otwiera się w nowej karcie
kompostownik

Jeśli śmieci te będą posegregowane już na etapie gospodarstw domowych, nadwyżki będzie można skierować do kompostowni miejskiej. Po przetworzeniu, jako kompost, użyźnią miejską zieleń. Właściciele ogródków oraz działek mogą zatrzymać część odpadów i wyprodukować z nich kompost do nawożenia własnych upraw. Prawidłowo przygotowany kompost pachnie jak ściółka leśna, a w dotyku przypomina żyzną ziemię próchniczą, podobnie też wygląda.

Do kompostowania nadają się wszelkie odpady roślinne: skoszona trawa czy zagrabione liście. Należy jednak unikać wrzucania do domowego kompostownika roślin chorych, perzu i przekwitłych chwastów. Spośród odpadów wytwarzanych w kuchni możemy wykorzystywać obierki warzyw, resztki jedzenia(z wyjątkiem mięsa i nabiału) i skorupki jaj. Doskonale nadadzą się też fusy po kawie i herbacie oraz niezadrukowany papier, np. chusteczki czy ręcznik papierowy. Im bardziej rozdrobnione będą odpady, tym szybciej ulegną rozkładowi.
Dobrze jest raz na dwa tygodnie wymieszać zawartość kompostownika, aby umożliwić dopływ powietrza do wszystkich warstw. Proces rozkładu z udziałem tlenu, przebiega bez wydzielania nieprzyjemnego zapachu.

Zasada kompostowania

Ważnym czynnikiem w procesie kompostowania jest odpowiednia wilgotność, najlepszy jest taki, którego wilgotność możemy porównać do dobrze odciśniętej gąbki. Jeśli chcemy przyspieszyć rozkład odpadów i dodatkowo zabezpieczyć je przed nieprzyjemną wonią, możemy dodać do kompostownika specjalne bakterie, dostępne w sklepach ogrodniczych. Czas oczekiwania na efekty waha się od kilku tygodni do roku i zależy od warunków otoczenia i rodzaju odpadów.

Gotowy kompost stanowi naturalny nawóz dostarczający roślinom składników potrzebnych do prawidłowego wzrostu. Można go stosować bez ograniczeń, mieszając z glebą ogrodową lub obsypując ziemię wokół roślin. Warto pamiętać, że kompostowanie pozwala znacznie zmniejszyć ilość odpadów ulegających biodegradacji wywożonych na składowiska. W kompostowniku przydomowym można przetworzyć aż 300 kg odpadów w ciągu roku.