Od 4 stycznia zmiany w strefie płatnego parkowania niestrzeżonego

Zgodnie z Uchwałą Rady m.st. Warszawy z 15 października 2020 r., od 4 stycznia 2021 r. obowiązują nowe zasady płatnego parkowania.

Nowe stawki opłat

Nowe wyniosą: 3,90 zł za pierwszą godzinę parkowania, 4,60 zł za drugą i 5,50 zł za trzecią. Czwarta godzina i każda kolejna będą kosztować 3,90 zł.

Wyższe opłaty nie są niczym niezwykłym. Wiele miast w Polsce już zdecydowało się na ten krok. Również w innych miastach Europy próżno szukać takich, gdzie za parkowanie płaci się tak niewiele jak w Warszawie.

Kolejna zmiana dotyczyć będzie godzin obowiązywania strefy. Od 4 stycznia opłaty obowiązują do godz. 20.00. Ma to dodatkowo zniechęcić do pozostawiania samochodu na publicznym miejscu postojowym na cały dzień, dzięki czemu z każdego miejsca będzie mogło skorzystać więcej kierowców, a mieszkańcy – wracający wieczorem do strefy – łatwiej znajdą wolne miejsce w pobliżu domu.

Celem wprowadzenia nowych zasad płatnego parkowania jest przede wszystkim ułatwienie znalezienia wolnego miejsca postojowego tym, którzy go rzeczywiście potrzebują. Opłaty za parkowanie pobiera się po to, aby chętnych do zaparkowania było mniej niż miejsc postojowych. Strefa spełnia swoją rolę, jeśli ok. 10 proc. miejsc jest wolne – tak, aby każdy potrzebujący zaparkować mógł znaleźć wolne miejsce. Jeżeli te proporcje są zaburzone, wzrasta natężenie ruchu związane z poszukiwaniem wolnego miejsca. Narzędzie jakim jest strefa pozwala też na ochronę miejsc parkingowych dla mieszkańców dzielnic, w których funkcjonuje strefa, a którzy korzystają z abonamentów mieszkańca.

www.zdm.waw.pl