Obchody 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w Rembertowie

W niedzielę, 1 sierpnia 2021 roku w Rembertowie odbyły się obchody 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Podczas uroczystości gościliśmy kombatantów na czele z Panią Haliną Kondracką - uczestniczką Powstania Warszawskiego, mieszkanką naszej dzielnicy. Uroczystość zakończył koncert w wykonaniu artystów Teatru Muzycznego Od Czapy pod kierownictwem Marcina Pospieszalskiego, z udziałem Lidii Pospieszalskiej.

O godz. 16:00 (przed rozpoczęciem dzielnicowych obchodów) kwiaty od mieszkańców Rembertowa na grobie gen. A. Chruściela na Cmentarzu Powązkowskim złożyła burmistrz dzielnicy Pani Agnieszka Kądeja.

Uroczystość przy Pomniku Obrońców Radiostacji Komendy Głównej Armii Krajowej, rozpoczęła się dokładnie o godz. 17.00 minutą ciszy (przy dźwiękach syren alarmowych oraz kościelnych dzwonów).

Modlitwę w intencji Powstańców Warszawskich poprowadził ksiądz ppłk Ireneusz Biruś.

Część oficjalna zakończyła się ceremonią złożenia kwiatów i zapaleniem zniczy oraz odprowadzeniem pocztu sztandarowego Koła nr 3 „Dęby” Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Po niej rozpoczął się koncert piosenek powstańczych pt. „W bój pójdziemy”. Wykonawcami koncertu byli wokaliści Teatru Muzycznego Od Czapy z udziałem Lidii Pospieszalskiej oraz zespół muzyczny pod kierownictwem Marcina Pospieszalskiego. Koncert poprowadziła Anna Żochowska, prezes Fundacji „Sztafeta”.

W obchodach uczestniczyli kombatanci: Pani Halina Kondracka - uczestniczka Powstania Warszawskiego, Pani Aliny Wrońskiej - członek Szarych Szeregów oraz Pani Urszuli Sucheckiej - prezes Koła nr 3 „Dęby” Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Podczas uroczystości Wojsko Polskie reprezentowali przedstawiciele Akademii Sztuki Wojennej, Jednostki Wojskowej 2305 oraz 2 Regionalnej Bazy Logistycznej.

Dzielnicę Rembertów reprezentowali: Zastępca burmistrza Pana Mieczysława Golóna oraz radni na czele z wiceprzewodniczącymi: Markiem Jarzęckim i Stanisławem Kowalczukiem.

Obchody uświetnili również przedstawiciele Jednostki Strzeleckiej 1309 „Dęby”, rad osiedli, Rady Seniorów, Rembertowskiej Akademii Seniora, Młodzieżowej Rady Dzielnicy Rembertów, instytucji kultury, a także organizacji pozarządowych oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy na czele z kibicami Legii Warszawa.

Uroczystość została zorganizowana przez Urząd Dzielnicy Rembertów m.st. Warszawy.

Autorzy zdjęć: Piotr Stanisławski, Magdalena Radomska

Zobacz galerię (90 zdjęć)