null

Obchody 189. rocznicy Bitwy pod Olszynką Grochowską

Drukuj otwiera się w nowej karcie

23 lutego 2020 r. odbyły się uroczystości 189. rocznicy Bitwy pod Olszynką Grochowską z udziałem wojska, pocztów sztandarowych, oficjeli i licznie zgromadzonych mieszkańców Warszawy.
Rozpoczęto je Mszą Św. w kościele pw. Najczystszego Serca Maryi. Następnie uczestnicy uroczystości przemaszerowali Aleją Chwały przed pomnik Bitwy pod Olszynką Grochowską, by wziąć udział w apelu pamięci i złożyć kwiaty. Wspominaliśmy bohaterów Powstania Listopadowego, którzy byli bliscy wywalczenia upragnionej wolności. Ich nazwiska uwiecznione są na pomnikach w Alei Chwały przy ulicy Traczy. Podczas uroczystości odsłonięty został kolejny głaz pamięci w hołdzie kapitanowi WP Józefowi Patelskiemu - działaczowi społecznemu, uczestnikowi powstań narodowych w latach 1830, 1848 i 1863. Walczył w bitwach pod Grochowem, Liwcem, Tykocinem i Ostrołęką. Kawaler Złotego Krzyża Virtuti Militari za zasługi w obronie Warszawy we wrześniu 1831 r. Za działalność powstańczą został skazany na karę śmierci przez powieszenie, konfiskatę majątku i utratę wszelkich praw obywatelskich.
Dziękujmy mieszkańcom za liczny udział w tegorocznych obchodach 189. rocznicy Bitwy pod Olszynką Grochowską. Naszym obowiązkiem jest zachowanie pamięci o tych, którym zawdzięczamy wolną i niepodległą Ojczyznę.