null

Nowy fotoplan Warszawy

Drukuj otwiera się w nowej karcie

W stołecznym serwisie mapowym jest już dostępny nowy fotoplan Warszawy, który powstał na podstawie zdjęć lotniczych wykonanych wiosną tego roku.

Nowy fotoplan jest bardzo dokładny, m.in. ze względu na dodatkowe loty nad ścisłym, gęsto zabudowanym centrum Warszawy. Został opracowany dla całego obszaru miasta wraz z obrzeżami, o łącznej powierzchni 737,6 km2.

Zdjęcia wykonano 5, 6 i 24 kwietnia, z pokładu samolotu lecącego na wysokości ok. 1300 metrów, w czasie gdy na drzewach jeszcze nie było liści. Jeden piksel na planie odpowiada 5 cm w terenie. To najdokładniejsze zdjęcia w historii nalotów fotogrametrycznych w Warszawie.

Fotoplany to znakomite źródło wiedzy o stale zmieniającym się krajobrazie miasta. Zarówno dla mieszkańców jak i urzędników. Stanowią nieocenioną pomoc m.in. przy wykonywaniu analiz urbanistycznych, sporządzaniu miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, opracowywaniu dokumentacji projektowych dotyczących przekształceń własnościowych, regulacji stanów prawnych nieruchomości, wykonywaniu analiz przestrzennych dla nowych inwestycji oraz projektowaniu zieleni.

Efekty – od środy, 16 grudnia - można już oglądać w stołecznym portalu mapowym: www.mapa.um.warszawa.pl, z którego korzysta ponad 500 tysięcy unikalnych użytkowników rocznie. Portal mapowy jest stale rozwijany pod kątem niezawodności i szybkości działania, a mapy są nieustannie aktualizowane oraz rozbudowywane o nowe zakresy informacyjne.

Najnowszy fotoplan został także bezpłatnie udostępniony w usłudze danych przestrzennych (WMS - Web Map Service).