null

Nie daj szansy złodziejowi – oznakuj swój rower

Drukuj otwiera się w nowej karcie

W Warszawie ruszyła akcja znakowania rowerów. Głównym jej celem jest możliwość identyfikacji właściciela w przypadku odzyskania skradzionego roweru, a tym samym ograniczenie zjawiska kradzieży rowerów poprzez nanoszenie cech identyfikacyjnych na rowery.

 

Procedura programu polega na wygrawerowaniu specjalnym przyrządem typu "engrawer", oznaczenia składającego się z liter i cyfr oraz rejestracji w bazie danych policji. Każdy oznakowany rower zostanie opatrzony w widocznym miejscu naklejką samoprzylepną informującą o dokonaniu oznakowania roweru. Mikroudarowa technologia "engrawera" pozwala na wykonanie precyzyjnego oznakowania, a ponadto powoduje zmiany w strukturze materiału wykrywane nawet po powierzchniowym zatarciu znaków.

 

Elementy podlegające oznakowaniu oraz miejsca wykonania oznaczeń:

- rama roweru pod kierownicą,

- ramię przekładni sprzężone z przekładnią,

- przedni widelec.

 

Rejestracja w komputerowej bzie danych odbywa się na podstawie dokumentu tożsamości właściciela (osoba pełnoletnia), dowodu zakupu - paragon lub faktura, umowa kupna - sprzedaży, (wg. oświadczenia ustnego właściciela).

 

W Warszawie znakowanie rowerów możliwe jest już od 2010 roku. Dzięki unikatowemu oznaczeniu, po odnalezieniu roweru przez policję, będzie można po pierwsze udowodnić, że pochodzi on z kradzieży, a po drugie odnaleźć właściciela.

 

Na wyposażeniu stołecznych jednostek policji będą 82 engrawery zakupione przez Miasto Stołeczne Warszawę za przeszło 10 tys. zł.

 

Działania prowadzone są na terenie jednostek organizacyjnych Komendy Stołecznej Policji w ramach Programu zapobiegania przestępczości oraz porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli m.st. Warszawy na lata 2016 – 2021 pn. „Bezpieczna Warszawa”.

 

Na terenie dzielnicy Rembertów znakowanie rowerów można wykonać w Komisariacie Policji Warszawa Rembertów, ul. Plutonowych 6 od poniedziałku do piątku, po wcześniejszym umówieniu telefonicznym pod nr 22 603 68 42.

 

Lista pozostałych miejsc, gdzie można wygrawerować rower znajduje się również na stronie internetowej Komendy Stołecznej Policji:

http://www.policja.waw.pl/pl/dzialania-policji/aktualnosci/37713,Oznakuj-swoj-rower-terminy-znakowania-rowerow.html