Kolejne przypadki wścieklizny w województwie mazowieckim

Przekazujemy bieżące informacje dotyczące wścieklizny na terenie województwa mazowieckiego i Warszawy.

10 grudnia 2021 r. Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował o wykryciu 102. przypadku wścieklizny u zwierząt na terenie województwa mazowieckiego w 2021 r. Ostatnie przypadki wścieklizny odnotowano w powiecie radomskim oraz na terenie dzielnic: Wawer i Praga-Południe Miasta Stołecznego Warszawy.

Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Siedlcach potwierdził wyniki: dwa lisy i dwa koty - w próbkach pobranych od tych gatunków zwierząt została potwierdzona wścieklizna. Zwierzęta znajdowały się w Warszawie, w dzielnicach: Wawer, Praga Południe oraz w Powiecie Radomskim.

• 99 przyapdek - od padłego lisa w miejscowości Warszawa ul. Widoczna, dzielnica Wawer, powiat Warszawa,
  • 100 przypadek - od padłego kota w miejscowości Marcule, dzielnica Pionki, powiat Radomski
  • 101 przypadek - od lisa poddanego eutanazji w miejscowości Warszawa ul. Kozia Górka, dzielnica Praga Południe,
  • 102 przypadek - od padłego kota w miejscowości Warszawa ul. Techniczna, dzielnica Wawer.

W przypadku objawów nasuwających podejrzenie wścieklizny bądź też znalezienia martwego zwierzęcia (np. lis, nietoperz) sprawę należy zgłosić do właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii, który oceni, czy podejrzenie jest zasadne.