null

Kolędy z Brodą

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Śpiewanie kolęd to piękna i wciąż żywa tradycja. Choć wiele z nich zostało stworzonych przez wybitnych kompozytorów, wywodzą się z kultury ludowej. Okazją do poznania oryginalnych ludowych kolęd będzie koncert Joszka Brody z zespołem Dzieci z Brodą, którzy wystąpią w Rembertowie  już 11 grudnia.

Koncert „Kolędy z Brodą” to spotkanie z kulturą, w której Joszko się wychował. Na scenie znajdują się autentyczni kolędnicy z przykrytych śniegiem Beskidów, gdzie bożonarodzeniowe tradycje i obrzędy kultywowane są od pokoleń. Małe dzieci trzymają przystrojone gałązki i wykonują „połaźniczki” – bożonarodzeniowe wierszyki, pastuszkowie dowcipkując prowadzą do stajenki, na końcu Trzej Królowie wyśpiewują swoją historię i adorują Narodzonego. Jest też czas na wspólne śpiewanie. Koncert urozmaicają niezwykłe, archaiczne instrumenty – drumla, rogi zwierzęce, trombita prawie czterometrowej długości, fujara sałaska, okaryna, liść, słomki, trzcina, gajdy – towarzyszące góralskim pasterzom, a zarazem kolędnikom, od wielu wieków. Z grupą górali muzykują wykonawcy z innych regionów, a etniczne brzmienia połączone są z bardziej nowoczesnym, jazzowym wykonaniem.

W tak niezwykłym bożonarodzeniowym koncercie mieszkańcy dzielnicy Rembertów będą mieli okazję uczestniczyć dzięki współpracy Urzędu Dzielnicy Rembertów m.st. Warszawy z Akademią Sztuki Wojennej. Koncert odbędzie się 11 grudnia o godz. 18:00 w sali widowiskowo-konferencyjnej. Wejściówki na to wydarzenie będą dostępne już 28 listopada od godz. 17:00 w Wydziale Obsługi Mieszkańców UD Rembertów.