null

Budynek hydroforni Zakładów Amunicyjnych "Pocisk" wpisany do rejestru zabytków

Drukuj otwiera się w nowej karcie
fot. Arkadiusz Miksa

Od listopada ubiegłego roku trwało postępowanie w sprawie wpisania do rejestru zabytków dawnej hydroforni Zakładów Amunicyjnych „Pocisk”, znajdującej się przy ul. Marsa 110.

Zakłady Amunicyjne „Pocisk” powstały w latach 1919-1923 na terenie Nowego Rembertowa i były największą w Polsce wytwórnią amunicji małokalibrowej. Budynek hydroforni zbudowany z czerwonej cegły, w którym znajdują się zbiorniki ciśnieniowe (hydrofory) z zaworami, głęboki kanał pompowy z pompą, składa się z części administracyjnej i hali głównej hydroforni. W obiekcie zachowało się wiele oryginalnych elementów, które są świadkiem dawnej historii, w tym pionowe zbiorniki wodne, orurowanie, okablowanie i instalacje, armatura, ceramiczne posadzki, mosiężne kręcone schody i drzwi.

Po przeanalizowaniu zebranych materiałów Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków przyjął stanowisko, że budynek posiada duże wartości artystyczne (m.in. ceglane gzymsy, cokół, łukowe nadproża i zwieńczenia nad oknami i drzwiami, okrągłe świetliki, ozdobne krokwie, stolarka z zachowanymi okuciami), historyczne oraz naukowe, umożliwiające objęcie go ochroną konserwatorską. (Decyzja nr 60/2020 z dnia 22.07.2020 r).

Hydrofornia stanowi jeden z nielicznych dobrze zachowanych reliktów tego typu zabudowy przemysłowej z XX wieku na terenie całej Warszawy. Wpisanie jej do rejestru zabytków otwiera szanse na remont.