null

Apel Komendy Stołecznej Policji ostrzegający przed oszustami

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Szanowni Państwo!

            Do Policji cały czas zgłaszają się osoby, które zostały oszukane metodą na tzw. „wnuczka” lub „krewnego”, podczas których przestępcy podawali się za policjantów operacyjnych, funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Komendy Głównej Policji. Ofiarami tych przestępstw stają się osoby starsze, zamieszkujące samotnie i zbyt ufne.

            Sprawcy oszustw telefonicznie podszywając się np. pod wnuczka, czy innego krewnego, proszą o wsparcie finansowe spowodowane nagłym zdarzeniem lub trudną sytuacją życiową. Pieniędzy nigdy nie odbierają jednak osobiście, lecz proszą aby przekazać je swojemu „znajomemu”, który w istocie również jest oszustem.

            Zaraz po zakończonej rozmowie, do osoby która ma zostać oszukana dzwoni kolejny przestępca informując, że jest policjantem operacyjnym lub funkcjonariuszem Centralnego Biura Śledczego i właśnie trwa policyjna akcja rozpracowania grupy oszustów.

            Fałszywy funkcjonariusz instruuje osobę jak ma dalej postępować i prosi o przekazanie pieniędzy oszustowi, który zostanie zatrzymany, a pieniądze niezwłocznie zwrócone.

            Aby nie stać się ofiarą oszustwa, kolejny raz APELUJEMY DO PAŃSTWA O OSTROZNOŚĆ I ROZSĄDEK W KONTAKTACH Z OSOBAMI NIEZNAJOMYMI, które mogą podawać się za Waszych krewnych lub znajomych.

            PAMIĘTAJMY, ŻE FUNKCONARIUSZE NIGDY NIE PROSZĄ O PRZEKAZANIE PIENIĘDZY OSZUSTOWI LUB PRZELANIE ICH NA KONTO W RAMACH POMOCY W DZIAŁANIACH POLICYJNYCH.     

            Apelujemy także, aby NIE PRZEKAZYWAĆ PIENIĘDZY OSOBOM, KTÓRYCH NIE ZNAMY przed  dokonaniem sprawdzenia, czy osobą zwracająca się o pomoc jest rzeczywiście członek rodziny.

            W przypadku zetknięcia się z prośbami dokonania tego typu oszustw zawsze należy kontaktować się z Policją, dzwoniąc na numer alarmowy 997 lub 112 z telefonu komórkowego.

 Komenda Stołeczna Policji uruchomiła specjalną linię telefoniczną dla tych osób, które podejrzewają, że mógł do nich zatelefonować oszust podający się za „wnuczka”, „krewnego” lub „policjanta – funkcjonariusza CBŚ”. Więcej informacji