null

Akcja "Świeć blaskiem z odblaskiem"

Drukuj otwiera się w nowej karcie

6 grudnia (środa) 2017 roku rusza druga edycja akcji „Świeć blaskiem z odblaskiem”.

Tego dnia, przed siedzibą główną Straży Miejskiej m.st. Warszawy, przy ul. Młynarskiej 43/45, a także przed siedzibami partnerów staną dostarczone przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Warszawie choinki, które zostaną przystrojone odblaskami. 
W tym roku w Warszawie stanie ponad 20 takich choinek! 
W dniach 6 - 10 grudnia br. każdy, kto chce świecić blaskiem, i dzięki temu być widocznym, będzie mógł otrzymać elementy odblaskowe.

W Dzielnicy Rembertów choinka z odblaskami będzie postawiona przy wejściu głównym do budynku Urzędu Dzielnicy Rembertów m. st. Warszawy od al. gen. A. Chruściela 28. Choinkę udekorują dzieci z Przedszkola Nr 376. Odblaski będą dostępne dla mieszkańców od 6 grudnia br. od godz. 11.00.

Drugą edycję akcji „Świeć blaskiem z odblaskiem” zainicjowała Straż Miejska m.st. Warszawy wspólnie z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Warszawie oraz z partnerami akcji tj. Urzędami Dzielnic m.st. Warszawy, Biurem Edukacji, Tramwajami Warszawskimi, Bądźmy Razem Bezpieczni, MZA, Fundacją Drogi Mazowsza, Grupą DEKRA w Polsce, od lat działającą na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, Fundacją Jednym Śladem, RCKiK oraz Teatrem Kamienica.

Celem wspólnych działań, jest ograniczenie liczby potrąceń pieszych przez kierujących pojazdami. Piesi, są najmniej chronionymi uczestnikami ruchu drogowego i niejednokrotnie stają się ofiarami tragicznych wypadków. Aby to zmienić wystarczy zastosować jedną z podstawowych reguł bezpieczeństwa "widzieć i być widocznym".

W czasie złej widoczności, gdy pieszy nie posiada elementów odblaskowych, kierowca dostrzega go z dużym opóźnieniem. Po ciemku, bez elementów odblaskowych, jesteśmy widoczni w światłach mijania z odległości zaledwie 20 – 30 metrów. Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w odblask, odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130-150 metrów, czyli ok. 5 razy szybciej. Dzięki temu, szansa pieszego na uniknięcie potrącenia w warunkach złej widoczności wzrasta.

Patronem medialnym akcji jest Radio Kolor.

Zobacz galerię (27 zdjęć)