178 Rocznica wybuchu Powstania Listopadowego

"PRZECHODNIU POWIEDZ WSPÓŁBRACIOM
ŻE WALCZYLIŚMY MĘŻNIE I UMIERALI BEZ TRWOGI,
ALE Z TROSKĄ W SERCU O LOSY POLSKI,
LOSY WSZYSTKICH POKOLEŃ, O WASZE LOSY."

Ku czci Bohaterów Olszynki Grochowskiej poległych dn. 25.02.1831 r.

Słowa te możemy przeczytać na Pomniku Bitwy pod Olszynką Grochowską, który znajduje się u zbiegu ulic Traczy i Szerokiej w Dzielnicy Rembertów. To największa bitwa Powstania Listopadowego, która pochłonęła ponad 7000 dzielnie walczących o losy Polski żołnierzy.
30 listopada 2008 r. w Alei Chwały obchodziliśmy 178. rocznicę wybuchu Powstania Listopadowego, podczas której odsłonięto i poświęcono Głazy Pamięci gen. Klemensa Kołaczkowskiego i gen. Franciszka Sznajde.
Szczególnie wzruszającą chwilą dla mieszkańców Rembertowa było pośmiertne nadanie przez Kapitułę ks. Jerzego Popiełuszki medalu dla wielkiego patrioty ks. Wacława Karłowicza. Został on wręczony na ręce bratanicy Pani Marii Pladys. Następnie wszyscy zgromadzeni w towarzystwie orkiestry WP na czele z konnym posterunkiem kawalerii przeszli pod Pomnik, gdzie po odegraniu hymnu państwowego odbyła się Msza Święta Polowa w intencji poległych bohaterów. Po mszy odczytano Komunikat Kapituły Orderu Gwiazdy Wytrwałości i w zbiorowej mogile powstańczej złożono ziemię z Grenelle k.Paryża i z Avallonu z grobu powstańca listopadowego, malarza Teofila Kwiatkowskiego. Apel poległych i salwa honorowa Kompanii Reprezentacyjnej WP poprzedziły ceremonię składania wieńców i kwiatów. Następnie wysłuchano wiązanki melodii powstańczych w wykonaniu Orkiestry WP.
W obchodach rocznicowych udział wzięli m.in.: wojewoda Mazowiecki Jacek Kozłowski, Poseł do Parlamentu Europejskiego Ewa Tomaszewska, Senator RP Piotr Andrzejewski, Wiceprzewodnicząca Rady m. st. Warszawy Ligia Krajewska, przedstawiciel Kancelarii Marszałka RP Waldemar Strzałkowski, doradca Marszałka Województwa Mazowieckiego Tadeusz Samborowski, Burmistrz Miasta Ząbki Robert Perkowski, Burmistrz Dzielnicy Targówek m. st. Warszawy Grzegorz Zawistowski, Burmistrz Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy Marek Kociński, naczelnik wydziału ds. doradców w Gabinecie Prezydenta m.st. Warszawy Katarzyna Zań, Rektor Uniwersytetu Warszawskiego Katarzyna Chałasińska - Macukow, Komendant Mazowieckiego Oddziału Żandarmerii Wojskowej w Warszawie płk. Jan Gęsich, z-ca komendanta Mazowieckiego Oddziału Żandarmerii Wojskowej w Warszawie płk. Wiesław Chrzanowski, dowódca 9 Rejonowej Bazy Materiałowej płk. Marek Kalwasiński, szef Wydziału Wychowawczego AON płk. Marek Szewczyk, Prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy AK Czesław Cywiński, Pan Antoni Czartoryski, Proboszcz Parafii św. Wacława ks. Prałat Szczepan Stalpiński, przedstawiciele Rad Dzielnic Pragi Południe i Rembertowa na czele z Przewodniczącymi Marcinem Klusiem i Waldemarem Sobczykiem, przedstawiciele Zarządów Dzielnic Pragi Południe i Rembertowa na czele z Burmistrzami Mieczysławem Golónką i Tomaszem Kucharskim oraz przedstawiciele: Kręgu Pamięci Narodowej, Stowarzyszenia Olszynka Grochowska, WP, duchowieństwa, organizacji kombatanckich i Światowego Związku Żołnierzy AK, zaprzyjaźnionych organizacji pozarządowych i dzieci, młodzież praskich i rembertowskich szkół. Organizatorami byli: Urzędy Dzielnic Rembertowa i Pragi-Południe m.st. Warszawy, parafia pw. Św. Wacława, Krąg Pamięci Narodowej oraz Stowarzyszenie Olszynka Grochowska.
Po uroczystości uczestnicy mogli zwiedzać ciekawą wystawę pt. "Od Powstania Listopadowego do Niepodległej Polski" oraz rozgrzać się gorącą herbatą i wojskową grochówką.

Zobacz galerię (90 zdjęć)